Games and Sport

Click here to edit subtitle

Shri RAKESH KUMAR GUPTA
      CCA CO-ORDINATOR

Mrs. Christina Charan
  CCA Co-coordinator

                     पाठ्य सहगामी क्रिया-कलाप विभाग 
                  Department of Co-curricular Activities
    केन्द्रिय विद्यालय वायुसेना स्थल, बख्शी का तालाब लखनऊ 
      KENDRIYA VIDYALAYA AFS, BAKSHI KA TALAB, LUCKNOW (UP)

Co-curricular activities refers to activities, programs, and learning experiences that complement, in some way, what students are learning in school—i.e., the experiences that are connected to or mirror the academic curriculum. Co-curricular activities facilitate in the development of various domains of mind and personality such as intellectual development, emotional development, social development, moral development and aesthetic development. These are the very important part and parcels of educational institutions to develop the students’ personality as well as to strengthen classroom learning. To a greater extent, theoretical knowledge is strengthened when a relevant co-curricular activity is organized related to the content taught in the classroom. Intellectual aspects of personality are solely accomplished by the classroom, while aesthetic development, character building, spiritual growth, physical growth, moral values, creativity, etc. are supported by co-curricular activities. So co-curricular activities add value to the already existing academic curriculum.


The CCA Department is flexibility is often needed when trying to juggle a busy life of studying and maintaining a social life as well.


CCA ACTIVITIES FOR SESSION (2021-22)

SN Name of CCA Activities                                                           Date                Day         Level
01 Salad Decoration Competition                                              April 22, 2021   Thursday   Intra House
02 Salad Decoration Competition                                             April 24, 2021   Saturday    Inter House
03 Yoga Competition                                                                 April 29, 2021   Thursday   Intra House
04 Yoga Competition                                                                 May 01, 2021   Saturday   Inter House
05 Book Review Writing Competition                                       June 24, 2021   Thursday   Intra House
06 Book Review Writing Competition                                        June 26, 2021   Saturday   Inter House
07 Hindi Debate Competition (EBSB)                                        July 01, 2021   Thursday   Intra House
08 Hindi Debate Competition (EBSB)                                        July 03, 2021    Saturday   Inter House
09 English Debate Competition (EBSB)                                    July 15, 2021  Thursday    Intra House
10 English Debate Competition (EBSB)                                    July 17, 2021  Saturday     Inter House
11 Flyer Designing Competition                                                July 22, 2021  Thursday     Intra House
12 Flyer Designing Competition                                               July 24, 2021    Saturday     Inter House
13 Vegetable Carving Competition                                          July 29, 2021   Thursday     Intra House
14 Vegetable Carving Competition                                          July 31, 2021    Saturday     Inter House
15 Greeting 3D Card Making Competition                               Aug. 05, 2021  Thursday     Intra House
16 Greeting 3D Card Making Competition                               Aug. 07, 2021  Saturday      Inter House
17 Photography Competition                                                   Aug. 20, 2021    Friday         Intra House
18 Photography Competition                                                   Aug. 21, 2021   Saturday     Inter House
19 Hindi/ Eng. Extempore Competition                                   Aug. 26, 2021   Thursday     Intra House
20 Hindi/ Eng. Extempore Competition                                   Aug. 28, 2021    Saturday    Inter House
21 Poster Making Competition on Teacher’s Day                   Sept. 02, 2021  Thursday    Intra House
22 Poster Making Competition on Teacher’s Day                   Sept. 04, 2021  Saturday     Inter House
23 बाल कवि सम्मेलन (हिन्दी)                                                       Sept. 16, 2021  Thursday     Intra House
24 बाल कवि सम्मेलन (हिन्दी)                                                       Sept. 18, 2021   Saturday    Inter House
25 Solo Song Competition                                                     Sept. 23, 2021   Thursday    Intra House
26 Solo Song Competition                                                      Sept. 25, 2021   Saturday    Inter House
27 Musical Instrument Playing Competition                           Sept. 30, 2021   Thursday   Intra House
28 Musical Instrument Playing Competition                           Oct. 02, 2021     Saturday   Inter House
29 Rangoli Making Competition                                             Oct. 21, 2021     Thursday   Intra House
30 Rangoli Making Competition                                             Oct. 23, 2021     Saturday   Inter House
31 Solo Dance Competition                                                   Oct. 14, 2021     Thursday   Intra House
32 Solo Dance Competition                                                   Oct. 16, 2021     Saturday   Inter House
33 Scientific Model Making / Toy Making Competition          Nov. 18, 2021     Thursday   Intra House
34 Scientific Model Making / Toy Making Competition           Nov. 20, 2021     Saturday   Inter House
35 GK Quiz Competition                                                        Nov. 26, 2021      Friday       Intra House
36 GK Quiz Competition                                                        Nov. 27, 2021     Saturday    Inter House
37 Best out of Waste (Origami etc )                                       Dec. 02, 2021     Thursday   Intra House
38 Best out of Waste (Origami etc )                                       Dec. 04, 2021     Saturday   Inter House
39 Mathematics Games Show                                               Dec. 16, 2021      Thursday   Intra House
40 Mathematics Games Show                                               Dec. 18, 2021      Saturday    Inter House

HOUSE MASTERS & ASSOCIATES for 2021-2022


SN Name of Teachers                                  Designation               CCA Designation
SHIVAJI HOUSE
S1 Mr. G. S. Yadav                                      PGT (Physics)           House Master
S2 Mr. S. S. Shukla                                      PGT (Bio)                   House Associate 1
S3 Mr. Dhananjay Singh                             TGT (Science)            House Associate 2
S4 Mr. Bhanu Pratap                                   TGT (So Sc.)              House Associate 3
S5 Mrs. Priti Katiyar                                     TGT (W.E.)                 House Associate 4
TAGORE HOUSE
T1 Dr. Priyanka                                            PGT (Hindi)                 House Master
T2 Mr. D B Tripathi                                       PGT (Economics)        House Associate 1
T3 Mrs. Vineeta Verma                                TGT (English)              House Associate 2
T4                                                                TGT (Sanskrit)            House Associate 3
T5 Mr. Prabhat Ranjan                                TGT (A.E.)                   House Associate 4
ASHOK HOUSE
A1 Mrs. Manju                                             PGT (C.S.)                   House Master
A2 Mr. Anuj Bhargav                                   PGT (Maths)                House Associate 1
A3 Mr. Ashutosh Gupta                              TGT (English)              House Associate 2
A4 Mr. Kinshuk Pandey                              TGT (Maths)                 House Associate 3
A5 Mr. S K Gaur                                         TGT (PHE)                   House Associate 4
RAMAN HOUSE
R1 Mr. Birendra Tiwari                               PGT (Chemistry)         House Master
R2 Mr. Barun Kumar Pandey                     PGT (Comm.)              House Associate 1
R3 Mr. Lakhan Lal                                      TGT (Social Sc.)          House Associate 2
R4 Mr. Vinod Kumar Mishra                        TGT (Hindi)                 House Associate 3
R5 Mr. Anju Mishra                                      TGT (Maths)               House Associate 4

       विद्यार्थी परिषद (STUDENT’S COUNCIL) 2021-2022
S.No   COUNCIL’S DESIGNATION            TEACHER/ STUDENT             DESIGN./CLASS  HOUSE
S1 CCA COORDINATOR                           Shri RAKESH KUMAR GUPTA    TGT(LIB)     SCHOOL
S2 CCA CO-COORDINATOR                    Mrs. CHRISTINA CHARAN          PGT (ENG)  SCHOOL
1 SCHOOL CAPTAIN (BOYS)                   Ma. ADITYA RAI                            XII A             SCHOOL
2 SCHOOL CAPTAIN (GIRLS)                   Km. UDISHA GUPTA                     XII A            SCHOOL
3 SCHOOL VICE- CAPTAIN (BOYS)         Ma. ISHAN TRIPATHI                    XII A           SCHOOL
4 SCHOOL VICE- CAPTAIN (GIRLS)        Km. DIYA YADAV                           XII A           SCHOOL
5 SCHOOL SPORT CAPTAIN (BOYS)      Ma. HARSHIT KUMAR                  XII A            SCHOOL
6 SCHOOL SPORT CAPTAIN (GIRLS)     Km. AKANKSHA KUSHWAHA        XI A            SCHOOL
7 SCHOOL CCA CAPTAIN (BOYS)          MOHD. REHAN                              XII A            SCHOOL
8 SCHOOL CCA CAPTAIN (GIRLS)          Km. NEHAL TIWARI                       XII A            SCHOOL
9  PUBLICATION CAPTAIN (BOYS)          Ma. VAIBHAV GUPTA                    XI A             SCHOOL
10 PUBLICATION CAPTAIN (GIRLS)        Km. ASHTHA OJHA                        XII A           SCHOOL
11 SCHOO PREFECT (BOYS)                  Ma. ABHINAV SINGH                      X A            SCHOOL
12 SCHOOL  PREFECT (GIRLS)               Km. ANKITA SINGH                        XII A           SCHOOL

S1 HOUSE MASTER                                 Shri GAJENDRA SINGH YADAV    PGT(PHY)   SHIVAJI
S2 HOUSE ASSOCIATE 1                          Mr. S. S. Shukla                             PGT (Bio)    SHIVAJI
S3 HOUSE ASSOCIATE 2                          Mr. Dhananjay Singh                      TGT (Sc.     SHIVAJI
S4 HOUSE ASSOCIATE 3                          Mr. Bhanu Pratap                            TGT (SSt)   SHIVAJI
S5 HOUSE ASSOCIATE 4                          Mrs. Priti Katiyar                              TGT (WE)   SHIVAJI
1 HOUSE CAPTAIN (BOYS)                       Ma. SHEIKH AAREZ UL ISLAM       XII A           SHIVAJI
2 HOUSE CAPTAIN (GIRLS)                      Km. NAINSI TRIPATHI                      XII A           SHIVAJI
3 HOUSE CCA CAPTAIN (BOYS)               Ma. DHRUV PATEL                          XII A           SHIVAJI
4 HOUSE CCA CAPTAIN (GIRLS)              Km. AMULY SINGH                           XII A          SHIVAJI
5 HOUSE SPORT CAPTAIN (BOYS)          Ma. ANURAG SHARMA                     XII B        SHIVAJI
6 HOUSE SPORT CAPTAIN (GIRLS)         Km. MUSKAN SINGH FAUJDAR        IX B         SHIVAJI
7 PUBLICATION CAPTAIN (BOYS)             Ma. UTKARSH PRATAP SINGH         XII B        SHIVAJI
8 PUBLICATION CAPTAIN (GIRLS)            Km. SHIKHA                                         XII B       SHIVAJI
9 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (BOYS)      Ma. SURYANSH SINGH RATHOR      IX B        SHIVAJI
10 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (GIRLS)    Km. SARANYA SINGH                       IX A         SHIVAJI
11 HOUSE VICE- CAPTAIN (BOYS)            Ma. ARPIT SINGH                               IX A        SHIVAJI
12 HOUSE VICE- CAPTAIN (GIRLS)           Km. NEHA KUSHWAHA                      IX A         SHIVAJI
13 HOUSE PREFECT (BOYS)                     Ma. AKSHAT SINGH                           VIII B       SHIVAJI
14 HOUSE PREFECT (GIRLS)                     Km. BHAVYAA VERMA                      VIII A       SHIVAJI

S1 HOUSE MASTER                                    Dr. Priyanka                                 PGT (Hindi)   TAGORE
S2 HOUSE ASSOCIATE 1                            Mr. D B Tripathi                            PGT (Eco)    TAGORE
S3 HOUSE ASSOCIATE 2                            Mrs. Vineeta Verma                     TGT (Eng)    TAGORE
S4 HOUSE ASSOCIATE 3                                                                                 TGT (Skt)     TAGORE
S5 HOUSE ASSOCIATE 4                             Mr. Prabhat Ranjan                      TGT (A.E.)   TAGORE
1 HOUSE CAPTAIN (BOYS)                          Ma. ANUBHAV TIWARI                  XII A         TAGORE
2 HOUSE CAPTAIN (GIRLS)                         Km. VANSHIKA MISHRA                XII A         TAGORE
3 HOUSE CCA CAPTAIN (BOYS)                 Ma. VEDANT TIWARI                      XII B        TAGORE
4 HOUSE CCA CAPTAIN (GIRLS)                 Km. UDISHA GUPTA                       XII A        TAGORE
5 HOUSE SPORT CAPTAIN (BOYS)             Ma. HEMANG SAXENA                   X B         TAGORE
6 HOUSE SPORT CAPTAIN (GIRLS)            Km. ANJALI YADAV                         XII B        TAGORE
7 PUBLICATION CAPTAIN (BOYS)               Ma. MASHKOOR KHAN                  X A          TAGORE
8 PUBLICATION CAPTAIN (GIRLS)               Km. ANUGYA SINGH                        X A        TAGORE
9 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (BOYS)         Ma. KARTIKEY SINGH                    VIII B      TAGORE
10 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (GIRLS)      Km. GAURI PATEL                            VIII A     TAGORE
11 HOUSE VICE- CAPTAIN (BOYS)               Ma. ANIMESH YADAV                      XII B      TAGORE
12 HOUSE VICE- CAPTAIN (GIRLS)              Km. KAJAL KUMARI                         X A       TAGORE
13 HOUSE PREFECT (BOYS)                         Ma. PRAKHAR TIWARI                    XII B    TAGORE

A1 HOUSE MASTER                                       Mrs. Manju                              PGT (C.S.)    ASHOK
A2 HOUSE ASSOCIATE 1                               Mr. Anuj Bhargav                     PGT (Maths)  ASHOK
A3 HOUSE ASSOCIATE 2                               Mr. Ashutosh Gupta                 TGT (Eng)     ASHOK
A4 HOUSE ASSOCIATE 3                               Mr. Kinshuk Pandey                 TGT (Maths)  ASHOK
A5 HOUSE ASSOCIATE 4                               Mr. S K Gaur                             TGT (PHE)    ASHOK
1 HOUSE CAPTAIN (BOYS)                             Ma. ADITYA RAI                           XII A         ASHOK
2 HOUSE CAPTAIN (GIRLS)                            Km. AKCHHARA S. CHAUHAN    XII A         ASHOK
3 HOUSE CCA CAPTAIN (BOYS)                    Ma. JITENDRA KUMAR                 XII A        ASHOK
4 HOUSE CCA CAPTAIN (GIRLS)                    Km. RAGINI                                   XII A        ASHOK
5 HOUSE SPORT CAPTAIN (BOYS)                Ma. HARSHIT KUMAR                  XII A        ASHOK
6 HOUSE SPORT CAPTAIN (GIRLS)               Km. SANDALI MISHRA                  X B         ASHOK
7 HOUSE PUBLICATION CAPTAIN (BOYS)     Ma. VIKRANT SINGH                    XII B       ASHOK
8 HOUSE PUBLICATION CAPTAIN (GIRLS)    Km. ANUSHIKHA YADAV               XII A        ASHOK
9 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (BOYS)            Ma. SAHIL KUMAR SINGH           XII A        ASHOK
10 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (GIRLS)          Km. KHUSHI                                   X A        ASHOK
11 HOUSE VICE- CAPTAIN (BOYS)                   Ma. UJJAWAL                               XII A        ASHOK
12 HOUSE VICE- CAPTAIN (GIRLS)                  Km. FIZA PARVEEN                     XII A        ASHOK
13 HOUSE PREFECT (BOYS)                            Ma. AKARSH SAINI                      X B         ASHOK
14 HOUSE PREFECT (GIRLS)                            Km. JIYA MISHRA                        IX B        ASHOK

R1 HOUSE MASTER                                          Mr. Birendra Tiwari                 PGT (Chem)  RAMAN
R2 HOUSE ASSOCIATE 1                                  Mr. Barun Kumar Pandey       PGT (Comm.) RAMAN
R3 HOUSE ASSOCIATE 2                                  Mr. Lakhan Lal                        TGT (S. St.)   RAMAN
R4 HOUSE ASSOCIATE 3                                  Mr. Vinod Kumar Mishra          TGT (Hindi)   RAMAN
R5 HOUSE ASSOCIATE 4                                  Mr. Anju Mishra                        TGT (Maths) RAMAN
1 HOUSE CAPTAIN (BOYS)                              Ma. ISHAN TRIPATHI                   XII A         RAMAN
2 HOUSE CAPTAIN (GIRLS)                              Km. DIVYANJALI                          XII A         RAMAN
3 HOUSE CCA CAPTAIN (BOYS)                       Ma. ANAND                                  X B          RAMAN
4 HOUSE CCA CAPTAIN (GIRLS)                      Km. NIHARIKA JHA                      X B         RAMAN
5 HOUSE SPORT CAPTAIN (BOYS)                  Ma. SHIVAM                                XII B         RAMAN
6 HOUSE SPORT CAPTAIN (GIRLS)                 Km. AKANKSHA KUSHWAHA     XI A           RAMAN
7 HOUSE PUBLICATION CAPTAIN (BOYS)       Ma. AKHIL KUMAR TRIPATHI     XII A         RAMAN
8 HOUSE PUBLICATION CAPTAIN (GIRLS)      Km. TANISHKA SONI                   XI A          RAMAN
9 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (BOYS)              Ma. JATIN YADAV                        IX B         RAMAN
10 HOUSE CCA VICE-CAPTAIN (GIRLS)            Km. PRAGYA YADAV                  X B          RAMAN
11 HOUSE VICE- CAPTAIN (BOYS)                    Ma. KRISH BHAGAT                     XA          RAMAN
12 HOUSE VICE- CAPTAIN (GIRLS)                   Km. NASHRA ALI                          XI A        RAMAN
13 HOUSE PREFECT (BOYS)                              Ma. KSHITIZ SHUKLA                  X A         RAMAN
14 HOUSE PREFECT (GIRLS)                              Km. SADIYA KHAN                       IX B       RAMAN